Utilizator Mesaj

Pagina 1 din 2
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Du-te la pagina :

cristina_hemel
Copilas
Copilas
Lipseste de pe forum
Data inscrierii: 10/08/2006
Mesaj Trimis: Lun 09 18, 2006 8:10 pm
    Titlul subiectului: Oameni posedati..... pareri
Raspunde cu citat (quote)

Sincer nu cred ca este cel mei placut lucru despre care putem vb, dar eu am ramas tare marcata caci in calatoria mea din spre Scarisoara sper Cluj ne-am oprit la o anume manastire Posaga, unde ne-a povestit un tip cu care am fost ca a fost odata sa aduca o cunostinta care era posedata de diavol, acolo s-au adunat mai multe persoane si normal insotitorii care ii imobilizau si ce m-a inspaimantat a fost faptul ca el zicea ca si femeile vorbeau gros, si amenintau preotul, desi era clar ca nu ele vorbeau. Sincer pe drum am vizitat 3 manastiri dar asta era cea mai linistita, era de calugari, dar nici nu te salutau isi vedeau de treaba si ignorau total vizitatorii, era o liniste de mormant, sincer eu inca am ramas cu amintirea acelei manastiri si cu povestea colegului meu. Si nu a mintit pentru ca nu e un pusti de 17 anbi ci e om insurat si nu facea glume, ce ziceti ati avut vreo astfel de experienta, aveti cunostinte??? Sincer eu zic ca primul pas de a invinge frica e sa o constientizezi iar cel de al doilea sa o invingi. Pareri?

maimuta
Adolescent rebel
Adolescent rebel
Lipseste de pe forum
Data inscrierii: 23/12/2005
Mesaj Trimis: Lun 09 18, 2006 10:11 pm
    Titlul subiectului:

da, am fost eu pe acolo, cu fosta sotie, de prin apropiere se trage si fostul prim ministru victor ciorbea, am inoptat acolo la o pensiune turistica, ce m-a deranjat la manastirea respectiva, adica la posaga, parca calugarii erau prea dogmatici, de pe vremea inchizitiei, am vrut sa vizitam manastirea, dar nu ne-a lasat, ptr ca nu eram imbracati corespunzator, sotia era intr-un mini, eu eram in pantaloni scurti, in rest era bine, ne-a servit pranzul, fara sa participam macar la o slujba, mi-a placut oamenii de acolo, cu obiceurile lor, traditiile respective si locurile motilor
Sus Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger

cristina_hemel
Copilas
Copilas
Lipseste de pe forum
Mesaj Trimis: Mar 09 19, 2006 6:27 am
    Titlul subiectului:

Sa stii ca e super in tara motilor, asta stiu si eu, dar la manastirea aia nu m-as mai duce, oricum eu stiu ca si la Nicula aici langa Cluj se fac slujbe din alea, dar pe mine ma iau fiorii cand ma gandesc, bietii oameni. Eu stiu o astfel de doamna pe care o blestemat-o soacra sa si era posedata era asa de treaba era numai in biserica sa nu o duci. Plus cand am aflat de problem ei parca nici nu imi venea sa ma apropiu de ea, ii grav totusi ca niste oameni sunt in stare sa faca atata rau altora, plus de asta e nasol ca multi proeti nu stiu sigur cum se zice la ritualul acela dar stiu ca pot face mult rau. Si de manastirea Posaga, scrie si afara ca trebuie sa te imbraci corespunzator....poate chiar de aceea sunt in stare sa faca slujbele acelea caci au o credinta foarte mare. Intr-un fel ma infioara gandul ca sunt astfel de oameni in alt fel ma bucur ca totusi sunt preoti care pot face ceva pt ei.

maimuta
Adolescent rebel
Adolescent rebel
Lipseste de pe forum
Data inscrierii: 23/12/2005
Mesaj Trimis: Mar 09 19, 2006 7:32 pm
    Titlul subiectului:

eu unul nu cred in asemenea prostii, sau apropiate de acest gen, am vrut sa spun ca nu am putut intra la manastire, iar de povesti mentionate de tine am auzit si eu, dar nu le-am bagat in seama niciodata
Sus Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger

cristina_hemel
Copilas
Copilas
Lipseste de pe forum
Mesaj Trimis: Mar 09 19, 2006 8:54 pm
    Titlul subiectului:

Sa sti ca nici eu nu am crezut pana acum o perioada, dar cunoscand asemenea persoane si povestindu-mi persoane cunoscute, care nu aveau nici un interes sa ma sperie sau din astea, chiar am crezut, si stiam de mult chestia ca se fac si la Nicula, chiar am vb cu mama si ea mi-a zis ca nu neaparat persoanele posedate merg la astfel de sluje ci si o colega de a ei a mers pt ca avea multe probleme personale. Oricum sincer eu nu as vrea sa particip la asa ceva, recunosc am un sentiment de teama fata de chestiile astea, si dupa parerea mea trebuie sa ai sange sa vezi asa ceva, si dc nu ar fi dac si in biblie este mentionat ca isus a scos diavolul dintr-un om.

tudor_b
Copilas
Copilas
Lipseste de pe forum
Data inscrierii: 08/06/2006
Mesaj Trimis: Mar 09 19, 2006 10:33 pm
    Titlul subiectului:

Se pare că ai citit selectiv Biblia. Vezi că īn Vechiul Testament, cānd Moise īncearcă să-i elibereze pe evrei din sclavie se concurează cu vrăjitorii faraonului la transformat apa īn sānge şi īncă vreo două abateri de la legile fizicii care momentan īmi scapă.
Chiar dacă e ceva mai elaborată, Biblia tot o prostie rămāne, la fel ca şi cartomanţia, chiromanţia, horoscopul etc.

cristina_hemel
Copilas
Copilas
Lipseste de pe forum
Mesaj Trimis: Mie 09 20, 2006 8:45 am
    Titlul subiectului:

Sti cum e Tudor, ai dreptate in ceea ce zici cu secventele din Biblie, mi-au scapat, daca nu ma insel Moise si-a transformat si bota in sarpe si acel sarpe a mancat pe cei a respectivilor, dar dupa parerea mea una e vrajitoria sau horoscopul sau stiu eu ce, ca iti zice la horoscop ca se v-a intampla asa si gata, daca se intampla bine daca nu nu, la fel cu vrajile iti zice ca o sa traiesti mai bine si din subconstient omul are senzatia ca traieste mai bine, caci a fost la vrajitor, sau sa nu mai zic de ghicitul in palma care e o prostie, ca cika mi-a ghicit una intr-o zi si a dat-o in bara rau de tot, imi zicea ceva comun care se potrivea la majoritatea dar mie culmea nu, dar in schimb oamenii astia chiar exista, ii vezi, iti pot zice si ei ce problema au, se fac slujbe pentru ei, si credema ca oricat de bolnav ar fi subconstientul unui om nu il da de pamant singur si nu il indeamna sa faca tot felul de lucruri nasoale. Eu zic ca asta e diferenta, oameni astia nu sunt ceva ce poate se v-a intampla sau poate nu, ei exista, sunt ceva pe care poti pune mana....sunt oameni care traiesc intre noi.

tudor_b
Copilas
Copilas
Lipseste de pe forum
Mesaj Trimis: Mie 09 20, 2006 12:01 pm
    Titlul subiectului:

Dap. Cel mai celebru caz de exorcizare find evident cel de la Tanacu. Deschide ochii. Nu există Dumnezeu şi nu există draci şi spirite care să posedeze oamenii...

cristina_hemel
Copilas
Copilas
Lipseste de pe forum
Mesaj Trimis: Mie 09 20, 2006 1:01 pm
    Titlul subiectului:

Ok daca tu asa crezi atunci nu are rost sa continuam discutia asta, pentru ca oricum nu ajungem la un consens, dar explicami si tu de ce unii oameni cand intra in biserica, asta daca nu exista nici dumnezeu si satana, fac crize din senin. Am o vecina care asa face, si fara sa vrea, ea ar merge la biserica dar inauntru nu se poate controla. Explica-mi logic chestia asta si te cred. E ca si cum tu ai vrea sa faci ceva, rational, te gandesti si fizic nu o mai poti face.

tudor_b
Copilas
Copilas
Lipseste de pe forum
Mesaj Trimis: Mie 09 20, 2006 2:58 pm
    Titlul subiectului:

Nu sunt psihiatru, ca să-ţi răspund la respectiva īntrebare. Dar dacă tot o dai īn logică, īntreabă-te ce motive avea Dumnezeu să creeze lumea, pentru ca apoi să o abandoneze...

cristina_hemel
Copilas
Copilas
Lipseste de pe forum
Mesaj Trimis: Mie 09 20, 2006 3:26 pm
    Titlul subiectului:

Depinde ce simti tu, eu nu simt ca o abandoneaza, si chiar daca ar fi abandonat-o ar trebui sa ii multumim ca ne-a creat nu??? Si poate lasa omenirea sa isi faca singura viitorul, oricum dupa parerea mea Dumnezeu nu ne-a abandonat si nici nu o v-a face, in schimb multi dintre noi il lasam uitarii pana cand avem probleme in viata.

tudor_b
Copilas
Copilas
Lipseste de pe forum
Mesaj Trimis: Mie 09 20, 2006 5:54 pm
    Titlul subiectului:

cristina_hemel a scris:
oricum dupa parerea mea Dumnezeu nu ne-a abandonat si nici nu o v-a face

Aşa să fie oare? Eli Eli lema sabachthani...

cristina_hemel
Copilas
Copilas
Lipseste de pe forum
Mesaj Trimis: Joi 09 21, 2006 6:24 am
    Titlul subiectului:

Bine Tudor, oricum tu vrezi anumite lucruri eu altele, eu iti respect opinia, fiecare crede ce vrea, oricum suntem cu opinii total diferite. Oricum pt mine Dumnezeu nu ne-a abandonat si nici nu o v-a face.

tudor_b
Copilas
Copilas
Lipseste de pe forum
Mesaj Trimis: Sam 09 23, 2006 10:51 am
    Titlul subiectului:

"Eli, Eli, lema sabachthani" īn romānă s-ar traduce prin "Dumnezeul meu, Dumnezeul meu, de ce m-ai părăsit". Unul dintre ultimile lucruri spuse de Iisus pe cruce.
Nu există nici o dovadă care să ateste existenţa divinităţii, iar miracolele şi minunile au prostul obicei de a nu apărea īn prezenta scepticilor.

cristina_hemel
Copilas
Copilas
Lipseste de pe forum
Mesaj Trimis: Sam 09 23, 2006 7:44 pm
    Titlul subiectului:

Sti cum e Tudor poate ca minunile se intampla si in prezenta scepticilor, dar ei le considera doar niste coincidente asa ca ele se intampla depinde cum le interpretezi. Si eu recunosc ca nu sunt destul de puternica ca in anumite momente sa fiu stapana pe situatie, am nevoie de sprijinul altcuiva si poate exact de aceea cred oamenii in dumnezeu, au nevoie de ceva care sa vegheze asupra lor..... eu asa cred si atat timp cat stiu ca exista ma simt mai in siguranta, e ceva ca si cum ma simt langa mama, parca nimik nu mi se poate intampla.
Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
Creaza un subiect nou
Data este GMT + 2 Ore
Pagina 1 din 2
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Du-te la pagina :
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum